Baza technologii
Wytwarzanie kompozytów z surowców lignocelulozowych
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich
Opis technologii / usługi
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania kompozytu poprzez łączenie polimerów termoplastycznych z paździerzami lnianymi i/lub konopnymi, mający zastosowanie w przemyśle budowlanym i motoryzacyjnym. Sposób polega na tym, że z materiału lignocelulozowego, którym są paździerze lniane i/lub konopne usuwa się wilgoć, z kolei rozdrabnia na fragmenty o długości do 5 mm i łączy w ilości do 80% wagowych z polimerem termoplastycznym, korzystnie polietylenem i/lub polipropylenem, po czym mieszaninę poddaje się procesowi wytłaczania w temp. 393-493K, a następnie chłodzenia i granulacji.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Do otrzymania materiału kompozytowego wykorzystuje się paździerze lniane lub konopne będące produktem odpadowym w procesie wydobywania włókna. Różnorodność zastosowań ze względu na korzystne właściwości użytkowe: relatywnie niska cena, dobre parametry mechaniczne, możliwość zastosowania standardowych technik przetwórstwa, dźwiękochłonność, niska gęstość oraz możliwość recyklingu stwarzają szansę na ich powszechne zastosowanie. Bezpieczeństwo dla środowiska - jako materiały biorozpraszalne są bezpieczne dla środowiska.
Zastosowanie rynkowe
Wynalazek ma zastosowanie w branży elektromaszynowej, ponieważ można wykorzystywać technologię do tworzenia elementów samochodowych. Wynalazek ma również zastosowanie w branży budownictwo do materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich
NIP: 7811830940