Baza technologii


Logo wpisu Wytwarzanie nanowłókien metodą elektroprzędzenia z roztworu

Wytwarzanie nanowłókien metodą elektroprzędzenia z roztworu

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

Opis technologii / usługi

Elektroprzędzenie z roztworu jest efektywną metodą wytwarzania nanowłókien polimerowych poprzez rozciąganie strugi polimeru, wypływającej z kapilary podawczej, pod wpływem oddziaływania pola elektrycznego na roztwór przędzalniczy. Technika ta pozwala na otrzymywanie ciągłych włókien o kontrolowanej geometrii, niezależnie od zastosowanego polimeru, o średnicach mieszczących się w przedziale od kilku nanometrów do jednego mikrometra.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Podstawową zaletą metody elektroprzędzenia z roztworu jest stosunkowo prosty i tani sposób wytwarzania - proces elektroprzędzenia zachodzi bowiem w temperaturze pokojowej i przy ciśnieniu atmosferycznym. Ponadto jako materiał bazowy może być użyty każdy polimer włóknotwórczy, który należy rozpuścić. Dopuszczalne jest również stosowanie mieszaniny polimerów.

Zastosowanie rynkowe

Nanowłókna polimerowe wykorzystywane sa m.in. do wytwarzania specjalnych filtrów, membran, nośników katalitycznych, bardzo szybkich i czułych sensorów, baterii słonecznych, a także funkcjonalnych wyrobów odzieżowych. Szczególnym obszarem zastosowań jest medycyna, gdzie wykorzystuje się biodegradowalne nanowłókna jako nośniki leków oraz materiały opatrunkowe. Opracowano już rozwiązania umożliwiające elektroprzędzenie opatrunku bezpośrednio na chorą część ciała pacjenta. Nanowłókna wytworzone z polimerów biokompatybilnych z żywymi tkankami będą stanowić jeden z ważniejszych materiałów w inżynierii tkankowej, umożliwiając odbudowę komórek oraz zastępowanie fragmentów naturalnych organów sztucznymi, np. nerwów, naczyń krwionośnych, tkanki kostnej, itp.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

NIP: 7811830940

Adres www: http://www.iwnirz.pl

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Wielkość: Średnie

Forma ochrony

Inna forma ochrony:
None

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Umowa produkcyjna (podwykonawstwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:55

Wróć na stronę "Bazy"