Baza technologii


Logo wpisu ZUT w Szczecinie / Semi-automatyczny robot dezynfekujący do walki z COVID-19

ZUT w Szczecinie / Semi-automatyczny robot dezynfekujący do walki z COVID-19

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Opis technologii / usługi

Oferujemy do licencjonowania technologię semi-automatycznego robota, który sam przemierza pomieszczenia i za pomocą środka dezynfekującego skutecznie eliminującego bakterie i wirusy, oraz sprawdza temperaturę osób wchodzących do budynków.

Przedmiotem licencji jest technologia semi-automatycznego robota, który ma za zadanie dezynfekować i eliminować bakterie i wirusy bez narażania personelu na bezpośredni kontakt z czynnikami ryzyka. Robot posiada zbiornik służący do przechowywania płynu dezynfekującego, który będzie rozpylany za pomocą armatek. Dodatkowym wyposażeniem robota jest wbudowana kamera termowizyjna, dzięki której możliwe będzie monitorowanie temperatury osób będących w jej zasięgu. W celu zwiększenia funkcjonalności, robot jest sterowany radiowo lub z użyciem sieci GSM.

Robot po kontakcie z osobami chorymi lub przedmiotami narażonymi na ekspozycję wirusem, może się sam poddać dezynfekcji.

Technologia adresowana jest do przedsiębiorstw zajmujących się produkcją rozwiązań autonomicznych.

Materiał TVN24: https://tvn24.pl/pomorze/szczecin-naukowcy-zbudowali-robota-do-walki-z-koronawirusem-4768024

Prezentowana technologia pozwala na znaczne zwiększenie możliwości dezynfekcyjnych obiektów użyteczności publicznej, w tym galerii handlowych, szpitali, urzędów, uczelni czy szkół, bez konieczności narażania osób wykonujących dezynfekcję ręcznie.

Ponadto, dzięki wbudowanej kamerze termowizyjnej, robot ustawiony przy wyjściu do budynków, ma możliwość monitorowania temperatury osób, zezwalając lub nie na wejście do budynków.

W miejscach objętych kwarantanną, w szpitalach, robot ma możliwość dostarczenia pacjentom niezbędnych środków do życia takich jak: jedzenie, leki, środki czystości, bez konieczności wchodzenia personelu medycznego do zainfekowanego pomieszczenia.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Korzyści z zastosowania technologii:

a) możliwość dezynfekcji pomieszczeń i eliminacji bakterii i wirusów bez konieczności narażania personelu medycznego na kontakt z osobą chorą

b) zezwolenie lub zakaz wejścia do budynków użyteczności publicznej osobom, które po sprawdzeniu i wykryciu przez robota miały podwyższoną temperaturę

c) dostarczanie pacjentom przebywających na oddziale zakaźnym środków niezbędnych do życia np: jedzenie, leki

W chwili obecnej pomieszczenia użyteczności publicznej i szpitale dezynfekowane są ręcznie przez pracowników tych obiektów, co powoduje znaczne narażenie osób na zakażenie wirusami, w szczególności na oddziałach zakaźnych. Semi-automatyczny robot znacznie zwiększy możliwości dezynfekcyjne bez konieczności narażania pracowników, którzy ręcznie odkażają pomieszczenia.

Dodatkowo, przy wejściach do budynków użyteczności publicznej, temperatura wchodzących osób jest kontrolowana przez osoby trzymające fizycznie termometr. Użycie robota w takim wypadku, zmniejszyłoby ilość pracowników zatrudnionych w placówkach oraz zminimalizowało konieczność kontaktu osoby mierzącej temperaturę z dużą ilością klientów, co zminimalizowałoby ryzyko zakażenia wirusem.

Technologia może znaleźć zastosowanie w branżach:

zajmującej się produkcją rozwiązań autonomicznych
u integratorów oferujących rozwiązania dla przemysłu 4.0
w branży logistycznej

Zastosowanie rynkowe

Na rynku Polskim nie występują urządzenia o funkcjonalności zbliżonej do prezentowanego rozwiązania.

Technologia wyróżnia się innowacyjnością produktową oraz technologiczną poprzez: zastosowanie systemów sztucznej inteligencji, możliwością semi-automatycznej pracy odciążającej operatora, wbudowanie modułów pozwalających na sterowanie zdalne, fuzję informacji z wielu sensorów, lekką konstrukcję kompozytową, łatwość obsługi oraz modułową budową. Urządzenie to będzie mogło być w prosty sposób dostosowane do obiektu, w którym będzie przeprowadzać dezynfekcje.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Szczecin, woj. zachodniopomorskie

Dane podmiotu

Nazwa: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

NIP: 8522545056

Kraj: Polska

Adres www: http://www.zut.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Wzór użytkowy

Poziom gotowości technologicznej

TRL 6

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby posiadają prawa własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 17 maja 2021 14:43

Wróć na stronę "Bazy"