Baza technologii


Logo wpisu Składana paleta skrzyniowa z drewnianych odpadów.

Składana paleta skrzyniowa z drewnianych odpadów.

Edward Sosna

Opis technologii / usługi

Przedmiotem wynalazku jest składana paleta skrzyniowa zawierająca płaską paletę do składowania przedmiotów oraz dodatkowo ściany boczne i pokrywę jako opcję, przy czym elementy składowe palety wykonywane są metodą prasowania w formach, zwłaszcza z mieszanki zawierającej rozdrobnione odpady drewniane z dodatkiem żywic. Istnieje duże zapotrzebowanie na palety skrzyniowe wielokrotnego użytku umożliwiające szybki montaż do postaci użytkowej oraz demontaż do płaskiej postaci dla transportu zwrotnego. Nośność palety skrzyniowej określa przejmująca obciążenie od ładunku płaska podstawa palety natomiast ściany boczne stanowią opakowanie dla drobnicy składowanej na podstawie, które muszą posiadać sztywną i lekką strukturę odporną na boczny napór ładunku. Palety płaskie zbijane z pełnowartościowego drewna wypierane są z rynku przez palety prasowane z odpadów drewnianych według technologii PRESSWOOD opracowanej przez niemiecką firmę INKA PALETTEN GmbH o dobrych parametrach użytkowych i niskiej cenie. Technologia ta jest stosowana od wielu lat w Niemczech i USA, ale tylko do produkcji płaskich palet. Palety skrzyniowe tradycyjnie produkowane są z pełnego drewna /DREWTEX-Polska/ oraz sklejek /BAESSLER GmbH-Niemcy/ z użyciem metalowych zawiasów i elementów spinających. Współcześnie istnieje możliwość wykonywania metodą prasowania wszystkich elementów składanej palety skrzyniowej bez obawy naruszenia wygasłych już patentów. Wynalazek proponuje wykorzystanie w kompletacji palety skrzyniowej tanich i dobrej jakości palet płaskich firmy INKA zaś ściany boczne i pokrywę z własnego wytworzenia. Optymalna kompletacja to paleta płaska i pozostałe elementy o kwadratowym obrysie, gdzie do wytworzenia ścian bocznych i pokrywy wystarczy tylko jedna forma. Do przeprowadzenia montażu palety skrzyniowej przewidziano użycie plastikowych złączy gwintowych z motylkową nakrętką lub rozprężnych kołków. Rozwiązanie składanej palety skrzyniowej przedstawiono szczegółowo w załączonym opisie zgłoszenia patentowego P.411720 pt."Składana paleta skrzyniowa" z dnia 23.03.2015, któremu decyzją UP-RP z dnia 10.09.2018 udzielony został PATENT nr PL230970.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Technologia umożliwia zagospodarowanie dostępnych w dużych ilościach odpadów drewnianych i ochronę przed wycinką leśnych zasobów drzewnych pod produkcję drewnianych palet. Możliwość składania palety skrzyniowej z przestrzennej postaci użytkowej do postaci płaskiej o małej objętości dla transportu zwrotnego. Paleta jest tania, zapewnia proste składanie i rozkładanie skrzyni przy użyciu plastikowych złączy co umożliwia recykling jej elementów po zakończeniu okresu przydatności. Jakościowo lepszy wyrób z odpadów, nie wymagający zabiegów fitosanitarnych przy niskim koszcie wytworzenia z przewagą trwałości i odporności na wpływy środowiska. Technologia wpisuje się w Krajową Inteligentną Specjalizację KIS 2 - Innowacyjne technologie i produkty sektora leśno-drzewnego.

Zastosowanie rynkowe

Przemysł opakowań dla drobnicy. Branża spożywcza - magazynowanie i transport płodów rolnych. Ochrona środowiska - zagospodarowanie odpadów z drewna dla produkcji palet prasowanych.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

TRL 2

Forma komercjalizacji

Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"